Může být pod plovoucí podlahou podlahové topení?

27.5.2016
Může být pod plovoucí podlahou podlahové topení?

billionphotos-1898452Stále rozšířenější používání podlahového vytápění, které je díky moderním regulačním systémům schopno s naprostou přesností udržovat teplotu povrchu podlah na hodnotě 27°C, již není spojeno pouze v kombinaci s keramickou dlažbou, která působila v obývacích pokojích poněkud chladným dojmem. V současné době je možno bez obav použít jako podlahovou krytinu také masivní dřevo. V podstatě nezáleží na tom, zda bude použito podlahové vytápění teplovodní nebo elektrické, pro oba systémy však platí již zmiňovaná teplota povrchu podlahy, která by neměla přesáhnout 27°C. Rovněž musí být splněny požadavky na rovnoměrné rozdělení tepla po celé podlahové ploše. Proto se trubice / kabely ukládají v hloubce min. 30 mm do betonu, se vzájemným odstupem mezi trubicemi 300 mm c/c nebo odstupem mezi kabely 150 mm c/c.

Elektrické vytápěcí systémy využívají energii efektivněji než tradiční radiátorová řešení na základě termického působení. Plně elektronické termostaty zajišťují velmi přesnou regulaci, a tím šetří spotřebu energie. Toto řeše ní vykazuje spotřebu energie až o 15% nižší než tradiční způsoby vytápění. Elektrické podlahové vytápění je výborným řešením, zvláště jedná li se o renovace. Položení topných kabelů a topných rohoží je velmi snadné, a proto jsou přestavby s podlahovým vytápěním často projekty „udělej si sám“. Toho, aby teplota na povrchu podlahy nepřesáhla hodnotu 27°C, lze docílit za pomoci kombinačního termostatu, který má zabudováno prostorové čidlo a externí podlahové čidlo. Takový termostat reguluje automatický po měr mezi teplotou podlahy a teplotou místnosti. Podlahová vytápění založená na vodním principu jsou ideálním řešením jak v novostavbách, tak i v domech rekonstruovaných. Tímto řešením je možné přizpůsobit se nejrůznějším zdrojům tepla.

Kombinace podlahového vytápění a tepelných čerpadel je ideální, protože stupeň působnosti čerpadla je zvyšován při nízkých teplotách. Maximální teploty 27 °C na povrchu podlahy lze docílit pomocí nízkoteplotního zařízení s celkovou maximální přívodovou teplotou většinou mezi 35 – 45°C. Systém podlahového vytápění by měl být opatřen automatickou pokojovou regulací, která zabraňuje vzniku příliš vysoké teploty na základě dopadu sluneční energie nebo jiných zdrojů tepla. U renomovaných firem existuje řada možností správného výběru regulace podlahového vytápění na míru, od jednodušších až po složitější. Např. bez drátové pokojové termostaty, bezdrátové vedení, noční a prázdninové snížení, úsporné automatické vypnutí cirkulačního čerpadla a mnohé další. Než se začne s pokládáním podlahy, musí teplota a vlhkost vzduchu v budově odpoví dat budoucím předpokládaným klimatickým podmínkám. Toho lze dosáhnout např. tak, že se zařízení podlahového vytápění uvede do provozu v příslušném rozsahu a každý den se provádí potřebné větrání.